Situace na realitním trhu je v poslední době pořádně divoká. Zpřísňující se podmínky hypoték a byty v cenách, za které bylo možné ještě před pár lety pořídit menší rodinný domek jsou přinejmenším zneklidňující. Běžného zájemce o vlastní bydlení napadne, zda neexistuje jiná alternativa, než nákup předražené nemovitosti. Zajisté, že existuje!
Při žádosti o hypotéku se lidem často děje následující scénář. Žádají o úvěr na dům či byt, ovšem kvůli předraženým cenám na trhu realit nemají dostatečné množství vlastních úspor (které dnes musí být ve výši minimálně 20 % z ceny nemovitosti).
Nebo našetřeno mají, ale banka jim nepůjčí dostatečné množství peněz z důvodu, že při odhadu ceny nemovitosti nevychází z aktuální tržní ceny, ale z reálné hodnoty nemovitosti.
(Mimochodem, pokud jste stále nenašli vhodný hypoteční úvěr, mrkněte do našeho srovnání. Můžete v něm najít výhodnější úrokovou sazbu i přátelštější podmínky úvěru)
Jaké možnosti má zájemce o bydlení, pokud nemá našetřeno dostatek peněz? Může se porozhlédnout po levnější nemovitosti. Díky tomu, že nebude pořizovat bydlení například za 3 miliony Kč, ale třeba za 1,5 milionu, nemusí mít našetřeno 600 000 Kč, ale „jen“ 300 000 Kč.
Bydlení v kontejneru
Přestože při vyslovení tohoto názvu se lidem vybaví spíše nuzný úkryt pro bezdomovce, ve skutečnosti může jít o bydlení na úrovni. Hlavním lákadlem je jeho nízká cena – jeden kontejner o délce 6 metrů pořídíte v cenové relaci 50 000 – 80 000 Kč. V
ýhodou je jejich kombinovatelnost – díky několika kontejnerům můžete získat několika pokojový byt. Na kolik může vyjít pořízení hrubé stavby různých velikostí? V tabulce uvádíme orientační ceny (ceny jsou uvedené bez zateplení, připojení na inženýrské sítě a vybavení nábytkem).
Byt 1 + 1 (ze 2 kontejnerů) | 100 000 – 160 000 Kč |
Byt 2+ 1 (ze 3 kontejnerů) | 150 000 – 240 000 Kč |
Byt 3+ 1 (ze 4 kontejnerů) | 200 000 – 320 000 Kč |
Z kontejnerů je možno postavit i několikapatrový domek. Jsou totiž velmi stabilní – při přepravě bývá bezpečně převáženo i 8 kusů na sobě, tudíž vytvořit z nich dvoupatrový či třípatrový domek není žádný problém.
Jak můžou kontejnerové domy vypadat?
Zdroj: www.autodesk.com, www.realtor.com
Díky barevnému nátěru či obložení dřevem může dům získat velmi přívětivý vzhled. I vnitřek kontejnerového domu může směle konkurovat běžným bytům.
Zdroj: www.lunchboxarchitect.com
Výhody bydlení v kontejneru
- Nižší pořizovací cena, než u klasického domu
- Velký prostor pro kreativitu při navrhování tvaru a vzhledu domu
- Možnost budoucího zvětšení prostoru (například v případě narození nového potomka lze vyřešit nedostatek místa přikoupením nového kontejneru)
- Odolný materiál. Námořní kontejnery jsou vyráběny pro drsné podmínky na moři, tudíž se nezničí po první tuhé zimě.
Na co si dát pozor při realizaci bydlení?
- Koupě pozemku, který je napojený na inženýrské sítě. Při volbě pozemku je nutné zvolit takovou parcelu, která je napojena na kanalizaci, vodu a elektřinu. Vybudování inženýrských sítí vás totiž může vyjít na statisíce korun. Pouhé napojení na již existující sítě v řádu desítek tisíc.
- Materiál, který se v kontejneru převážel. Po některých typech materiálů (například kaučuku) se uvnitř drží zápach, který nejde vyvětrat. Právě kontejnery, ve kterých se přepravoval problemtický materiál, bývají nejlevnější (pořídit je lze už za 30 000 Kč). J evšak lepší sáhnout po dražších a zápachem nekontaminovaných kusech.
- Nepodceňte zateplení. V kontejnerech bez úprav nelze žít, protože kov by v zimě způsobil promrzlý byt a v létě by se zase uvnitř nedalo kvůli horku vydržet.
- Poraďte se s odborníkem. Je sice možné oslovit přepravní společnost a dojednat s ní odkup několika kontejnerů, ovšem zde můžete narazit na určitá úskalí. Například při volbě výšky kontejnerů (je důležité, aby jejich výška byla dostatečná kvůli případnému zateplení). Rovněž je potřeba kontejnery před koupí alespoň vidět a posoudit jejich technický stav. Na českém trhu existují firmy, které se na prodej kontejnerů a dokonce i stavbu kontejnerových budov specializují.