Cenová mapa nájemného: kolik zaplatíte v různých částech Česka?

| 30. 10. 2018
cenová mapa nájemného

Vysoké ceny nemovitostí nutí řadu potenciálních zájemců o bydlení, aby svoji plánovanou koupi odložili a zatím setrvali v nájemním bydlení. Zajímalo by vás, jaké ceny jsou typické pro dané oblasti České republiky? Cenová mapa nájemného vám prozradí, zda za bydlení zbytečně nepřeplácíte.

Při mapování cen jsme čerpali informace ze statistik cenové mapy Asociace realitních kanceláří (www.cenovamapa.cz) a rovněž jsme pročesali aktuální nabídky pronájmů na portálech bydlení.

Jak je na tom Česko?

Při pohledu na mapu České republiky nás asi nepřekvapí, že mezi nejdražší oblasti patří Praha, těsně následovaná Brnem. Vyšších nájmů se rovněž dočkáte v turistických oblastech, jako je například Špindlerův Mlýn v Krkonoších nebo turisticky oblíbených Jesenících.

Cenová mapa nájemného ukazuje nejvyšší ceny (sytě fialově) a nejnižší ceny (světle modře)

Zdroj: www.cenovamapa.eu

Ceny ve větších městech

Růst nemovitostí a na něj navázaný růst cen nájmů nejvíce postihl větší města s velkým počtem pracovních, studijních a podnikatelských příležitostí. Zjistili jsme, kolik dáte za pronájem čtverečního metru v jednotlivých metropolích.

Cenová mapa nájemného v jednotlivých městech

 Město Orientační cena za metr čtvereční
Praha – centrum   Praha – okrajovější část 300 – 400 Kč   157 – 230 Kč
 Brno  115 – 150 Kč
 Ostrava  75 – 105 Kč
 Plzeň  101 – 150 Kč
 Liberec  100 – 125 Kč
 Ústí nad Labem  70 – 90 Kč
 Olomouc  88 – 129 Kč
 Hradec Králové  90 – 120 Kč
 České Budějovice  90 – 110 Kč
 Pardubice  90 – 115 Kč
 Havířov  75 – 95 Kč
 Zlín  80 – 100 Kč

Kolik ve výsledku zaplatíte za pronájem?

Cenová mapa nájemného zaměřená na orientační cenu za metr čtvereční nemusí poskytovat přesnou představu o výsledné částce, kterou nájemce zaplatí. Na cenu mají samozřejmě ještě vliv výdaje za energie (elektřinu/plyn, vodu a vytápění), stejně jako prostorová dispozice bytu a jeho modernita (zda je po rekonstrukci).

Zjistili jsme, kolik přibližně zaplatíte v za pronájem třípokojového bytu (o rozloze 60 – 70 metrů čtverečních), garsoniéry (30 – 40 m2) a jednoho pokoje (12 – 18 m2). Pročesali jsme portály s nabídkami pronájmů a zjistili, jak se ceny pohybují v pěti největších městech České republiky. Proč jenom v pěti? U některých menších měst totiž není k dispozici dostatek relevantních dat (například z důvodu, že v menších městech je omezená nabídka třípokojových bytů, protože na tento typ nemovitosti si lidé v těchto oblastech raději berou hypotéku, než aby si ji pronajímali).

Připadají vám ceny nájmů příliš vysoké? Necpěte zbytečně peníze „do cizího“ a pořiďte si vlastní bydlení. Abyste na hypotéce zbytečně nepřeplatili, srovnejte si u nás ceny a zjistěte, kde vám poskytnou nejvýhodnější úvěr na bydlení.

Srovnat ceny hypoték

Co ovlivňuje cenu nájemného?

Jak už jsme zmínili, na cenu nájemného má vliv několik faktorů. Které to jsou?

Lokalita. Jedná-li se o větší město se spoustou pracovních příležitostí, ceny nájmů budou mnohem vyšší, než třeba v pětitisícovém městečku v odlehlé části republiky. Na ceně se rovněž podepíše turistická obliba dané lokality.

Dopravní dostupnost. Plánujete bydlení v malé obci, ze které se jde autem dostat do centra Brna za patnáct minut? Ceny nájmů tam budou zřejmě vyšší, než v horské vesnici, ze které lze obtížněji vycestovat. Rovněž ve větších městech můžete očekávat vyšší nájmy u bytů, které jsou umístěny poblíž metra či tramvajových zastávek.

Občanská vybavenost. Téměř každý nájemce touží po lokalitě, ve které si může snadno odskočit do supermarketu, nakoupit v nedalekém nákupním centru, zajít k lékaři či do kadeřnictví, nebo vyzvednout děti ze školy či školky. Přítomnost těchto zařízení činí bydlení mnohem pohodlnější a rovněž má vliv na vyšší cenu nájmů v dané oblasti.

Modernita bydlení. V nově rekonstruovaném bytě s plovoucími podlahami a plastovými okny můžete očekávat vyšší hladinu nájmů, než obstarožním bytě z padesátých let, který neprošel rekonstrukcí.

Patro. Nejlevněji vždy vychází byty v přízemí. Jejich obyvatelé riskují nejen nepříjemnou situaci, kdy si zapomenou zatáhnout žaluzie a kolemjdoucím se naskytne pohled na jejich soukromý život, ale i vyšší riziko vykradení. Určité slevy se můžou dočkat i obyvatelé nejvyšších pater (zvláště pokud se jedná o dům bez výtahu).

Jak snížit náklady za nájem

Štve vás vysoké nájemné, které musíte každý měsíc odkrojit ze své výplaty? Přestože v současné době je poptávka po bytech vysoká a majitelé bytů můžou mít menší motivací snižovat nájemné, existuje několik triků, jak snížit částku, kterou vynakládáte za nájem.

  • Buďte trpěliví v hledání. Přestože ceny nájmů jsou docela vysoké, stále můžete narazit na pronajímatele, kteří se nesnaží nájemce vyždímat do poslední koruny. Nespokojte se jen tak s kdečím – i v drahé Praze jsme při našem prohledávání portálů s bydlením občas narazili na pronájem pokoje za 5000 – 6000 Kč, nebo garsonku za 10 000 Kč. Stačí hledat a nevzdávat to při prvních (předražených) nabídkách.
  • Zkuste vyjednávat. Pokud byt obýváte dlouhodobě, zkuste pronajímateli navrhnout slevu za dlouhodobé bydlení. Dlouhodobý nájemce, se kterým je pronajímatel spokojený, představuje pro majitele nemovitosti mnohem nižší riziko, než hledat každý rok nového člověka, u kterého si není jistý jeho důvěryhodností. Pokud zatím byt hledáte, zkuste u některých nabídek nadhodit možnost slevy (například při uzavření dlouhodobé nájemní smlouvy, či při přislíbení zvelebení bytu – například malováním stěn či nákupu vybavení)
  • Přestěhujte se do levnější lokality. Nejste zrovna společenský typ a do centra města vyrážíte za zábavou maximálně dvakrát do měsíce? Pokud po práci většinou sedíte doma, není třeba platit drahé nájemné za pobyt v centru dění. Pokud navíc natrefíte na okrajovou lokalitu, ze které máte dobré spojení do vašeho zaměstnání, máte vyhráno. Vaše částka za nájem se tím může snížit až o 40 %.