Chystáte-li se v nejbližší době kupovat nemovitost, s největší pravděpodobností se vás daň z nabytí nemovitostí (do roku 2014 daň z převodu nemovitostí) bude týkat. Co musíte zaplatit a na co si dát pozor?
Daň, kterou platí vždy nabyvatel vlastnického práva (obvykle kupující), se hodně propírala v médiích a o jejích změnách jednala i vláda.
Většina lidí by si přála, aby byla definitivně zrušena, to ale neprošlo. Alespoň se zvýšil okruh lidí, kterých se nebude týkat.
Kdo musí zaplatit daň z nabytí nemovitosti
Do roku 2016 si o tom, kdo daň zaplatí, rozhodovali kupující a prodávající sami pomocí dohody (ideálně v písemné formě). Po změně se pravidla zpřísnila.
Nyní daň z nabytí nemovitosti platí vždy ten, kdo získal vlastnické právo. To je obvykle kupující. Je vhodné na to myslet už při podpisu smlouvy a domluvě o ceně.
Nejlepší je domluva o tom, že se cena nemovitosti sníží o zaplacenou daň. Musíme ale upozornit na to, že tuto povinnost žádný zákon neukládá.
Předmětem daně je:
- pozemek, stavba nebo jednotka na území České republiky,
- právo stavby na pozemku, který se nachází v ČR nebo
- spoluvlastnický podíl na nemovité věci, které byly zmíněné v předchozích bodech.
Do kdy podat daňové přiznáni?
K dani z nabytí nemovitých věcí se podává daňové přiznání. Musí to být nejpozději do konce třetího měsíce, který následuje po měsíci zapsání do katastru nemovitostí.
Pokud k tomu ještě nedošlo, počítá se termín, kdy nabyla účinnost smlouva o úplatném převodu vlastnictví k nemovitosti.
Daňové přiznání podáváte na finančním úřadě, pod jehož obvod spadá nemovitost.
Písemnosti lze poslat poštou nebo přes elektronické podání či datovou schránku.
Kolik zaplatíte?
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí je jednotná a činní 4 % ze základu daně zaokrouhleného na celé stokoruny nahoru.
Je jedno, zda kupujete dům od rodičů nebo od někoho úplně cizího. Doplatek daně má splatnost 30 dnů od platebního výměru.
Pokud je menší než 200 Kč, neplatí se.
Kdo je osvobozen od platby daně z nabytí nemovitosti?
Tuto daň nemusíte platit, pokud pořizujete stavby a pozemky vyňaté z předmětu daně nebo jsou od daně osvobozeny.
Přehled staveb je uveden v Zákoně o dani z nemovitosti § 9 – Osvobození staveb od daně a pozemky popisuje § 4 – Osvobození od daně z pozemků.
Od daně budete osvobozeni v těchto konkrétních příkladech:
- Novostavba, tzn. dům do 5 let od dokončení, pokud se jedná o první úplatné nabytí nemovitosti. V případě, že dům kupujete od realitní kanceláře, daň byste museli zaplatit, protože by se nejednalo o úplně první koupi, ale o přeprodej od realitní kanceláře.
- Byt v rodinném domě. Vztahuje se na případy, kdy je rodinný dům rozdělen na několik bytových jednotek.
- Převod z družstevního do osobního vlastnictví. V případě, že bytové družstvo převede byt na svého člena, ten je osvobozen od placení této daně.
- Darování nebo dědictví. V případě, že nemovitost zdědíte, nebo ji dostanete jako dar, daň z nabytí nemovitosti platit nemusíte.
Tip! Hledáte způsoby, jak při pořizování vlastního bydlení co nejvíc ušetřit? Co takhle ušetřit desetitisíce korun na hypotéce? Porovnáním hypoték můžete získat ten nejvýhodnější úvěr.