Máte vyhlédnutý automobil, a nechce se vám za něj dávat všechny vaše úspory? Zjistěte, jaké existují možnosti financování auta a která je nejvýhodnější pro vaši situaci.
Přestože obvykle vás nabádáme k ostražitosti při sjednávání půjček, jsou situace, kdy se vyplatí raději si půjčit, než použít vlastní úspory. Ceny automobilů jsou natolik vysoké, že řada lidí na ně nemá tolik peněz, nebo by na jejich koupi museli použít všechny své úspory.
Což není zrovna optimální řešení, protože v takovém případě sice rodina bude mít vlastní automobil nezatížený půjčkou, ale v případě nenadálé situace (výpadek příjmu, škoda v domácnosti) nebude mít finanční rezervu, díky které by tuto situaci překlenula.
Výhodnější je ponechat si peněžní rezervu „pro horší časy“ a raději si na vůz půjčit. Jaké možnosti financování auta existují?
Klasický úvěr
První, co vás asi napadne, je zajít si do banky nebo nebankovní společnosti pro půjčku. Poskytnou vám potřebný finanční obnos, za který si můžete automobil pořídit.
Vůz je tedy ve vašem vlastnictví a máte závazek vůči bance nebo nebankovní společnosti, dokud celou půjčku nesplatíte. Na co si v tomto případě dát pozor? Porovnejte si nabídky jednotlivých úvěrů, protože výše úroků se může lišit až o stovky procent.
Například za půjčku ve výši 300 000 Kč můžete ve výsledku u jedné úvěrové firmy zaplatit 312 000 Kč, a u jiné 380 000 Kč.
Jaké jsou výhody a nevýhody klasického spotřebitelského úvěru?
Výhody:
- Automobil je ve vašem vlastnictví. V případě, že nebudete schopni půjčku splácet, můžete jej klidně prodat a získané peníze použít na doplacení úvěru.
- Benevolentnější přístup v případě nesplácení. V případě platebních problémů je obvykle snadnější dohodnout u banky nějaké rozumné řešení (například splátkový kalendář), než v případě leasingu.
- V případě nehody vám kromě nákladů na opravy nevzniknou žádné dodatečné náklady (jak tomu bývá u leasingu)
Nevýhody:
- Spotřebitelský úvěr je těžší získat. Banka si většinou žadatele prověřuje důkladněji, než leasingová společnost.
- Měsíční splátka obvykle bývá vyšší, než u leasingu.
- Musíte si zajišťovat běžné záležitosti, jako je placení pojištění nebo servisních oprav.
Leasing
Leasing je jiným typem financování, než spotřebitelský úvěr. Zatímco u spotřebitelského úvěru se člověk stává vlastníkem automobilu, u leasingu si automobil pronajímá. Podle typu pronájmu se rozlišuje finanční a operativní leasing.
- U finančního leasingu se počítá s tím, že automobil řidič na konci pronajímacího období odkoupí
- U operativního leasingu se jedná čistě o pronájem vozidla. Sice u některých typů tohoto leasingu lze automobil odkoupit, nebývá to však příliš časté.
Další rozdíl mezi finančním a operativním leasingem je v akontaci. U finančního leasingu je nutné při sjednání zaplatit vyšší počáteční splátku (akontaci), která se většinou pohybuje kolem 30 % z pořizovací ceny vozu. U operativního leasingu tato povinnost nevzniká.
Jaký typ lidí by mohl mít zájem o tyto dva typy leasingů? Finanční leasing je vhodný pro ty, kteří chtějí vlastnit automobil, ale nechtějí se zadlužit, nebo nezískali půjčku u banky. Operativní leasing ocení ti řidiči, kteří se potřebují někam čast dopravovat, ale necítí nutně potřebu, aby mu auto říkalo pane.
Obvykle po této variantě sahají lidé, kteří touží jezdit v nejnovějších modelech vozidel – v případě koupi totiž jejich automobil jednou zastará, ovšem operativní leasing si pokaždé můžou sjednat na ten nejnovější model.
Zaměřme se nyní na výhody a úskalí leasingového financování auta.
Výhody:
- Měsíční splátky jsou nižší, než u klasického úvěru.
- Získáte výhodnější cenu autopojištění, než je běžně dostupná na trhu
- U leasingu nejsou při poskytnutí tak přísné podmínky, jako u klasického úvěru
Nevýhody:
- V případě, že auto poškodíte, finanční vyrovnání s leasingovou společností nebývá příliš výhodné
- V případě krachu leasingové společnosti většinou přijdete i o automobil (přestože jste jej už měli téměř splacený)
- Nižší tolerance vůči nesplácení (leasingová společnost většinou automobil přímo zabaví)
Ať už tedy sáhnete po jakékoliuv variantě, nezapomeňte si porovbat klady a zápory obou variant a pečlivě zvážit, která se pro vás nejvíc hodí.