Jste nešťastní z toho, jak o patro nad vámi skupina studentů pořádá bujaré večírky, které končívají až nad ránem? Nebo vás chytají návaly zoufalství nad vyjícím psem, který dělá rámus dlouho do noci? Zjistěte, jak si poradit, když k vám domů proniká hluk od sousedů.
Možná to může znít jako banalita, ale taková situace dokáže výrazně snížit kvalitu života, zvláště pokud hluk od sousedů vzniká v nočních hodinách. Jak v takovém případě postupovat?
Rušení v noci
Pokud vám hlučné aktivity sousedů nedají spát v nočních hodinách, je možné situaci řešit přes městskou policii. Od 10. hodiny večerní do 6. hodiny ranní totiž platí povinnost dodržovat noční klid.
Hlučení v nočních hodinách je totiž považováno za přestupek a viník může být potrestán pokutou ve výši až 10 000 Kč. Pokud dochází k opakovanému rušení, pokuta se může zvýšit až na 15 000 Kč.
V případě, že vás hluk od sousedů obtěžuje, neházejte flintu do žita a rázně jednejte. Za koupi nebo pronájem vašeho bytu dáváte jistě nemalé peníze, a je vaším právem se v noci kvalitně vyspat.
Problémem nočního rušení může být sitauce, kdy na rámusícího souseda zavoláte policii, ale on si přijíždějícího auta všimne a okamžitě vypne své hlasité reproduktory, nebo jakýkoliv jiný zdroj hluku.
Před přivoláním policie si tudíž zajistěte nějaké důkazy – například výpověď dalších sousedů, nebo video nahrávku, na které budete pomalu přicházet k sosuedovým dveřím, zpoza kterých se line šílený randál.
Pokud soused bude hlučet opakovaně, neváhejte policii přivolávat znovu a znovu. Rámusilovi totiž časté placení pokut začne lézt do peněz a existuje tak vyšší šance, že svého chování nechá.
Ideální je, pokud si v bytovém domě najdete spojence, kterému hluk také vadí. V takovém případě budete mít věrohodnější svědectví a můžete toto téma nadnést na schůzi vlastníků bytových jednotek, kde by měl vedoucí tohoto sdružení sjednat nápravu.
Řešením může být i kontaktování majitele bytu, pokud hlučný soused žije v pronájmu. V případě, že nájemce svým hlukem ruší své sousedy, má majitel povinnost dát takovému člověku výpověď.
Jak na hluk od sousedů, který není nepřiměřený?
Pokud váš soused každý den trénuje na bubny, nebo pořádá hlučné večírky dlouho do noci, nebo má hlasitého psa, který vyje celou noc, je poměrně snadné domoct se nápravy pomocí výše zmíněných prostředků.
Co když se jedná o hluk, nad kterým by policie mávla rukou? Může se jednat například o občasný pláč dítěte, nebo o zvuk kroků na schodech, když se sousedé vracejí pozdě v noci domů.
V takovém případě je nutné se proti hluku obrnit vlastními silami. Jak vyzrát na hluk od sousedů?
- Špunty do uší. Zní to jako banální rada, ale může v boji s hlukem výrazně pomoct. Pokud jste je již zkoušeli a v uších vám vadily, vyzkoušejte jiné tvary a materiály. Nejkvalitnější zvukovou izolaci poskytují voskové špunty, které utlumí většinu zvuků z okolí.
- Bílý šum. Člověka ze spánku většinou budí nenadálé zvuky (tělo je tak naprogramováno už od pravěku, aby bylo schopné reagovat na nenadálé nebezpečí). Na tyto zvuky můžete vyzrát tím, že je překryjete nějakou souvislou zvukovou kulisou. Takovým monotónním hlukem může být například zvuk vodopádu, šumění lesa, nebo mořské vlnobití. Tyto zvuky si můžete vyhledat například na Youtube, nebo si koupit speciální akustickou pomůcku, která bílý šum produkuje a díky které budete spát souvisle celou noc.
- Repelent proti psům. Pokud vás trápí častý štěkot nebo vytí sousedovic psa, stáhněte si z internetu různé psí repelenty. Jedná se o vysocefrekvenční zvuky, které psům vadí. Můžou posloužit tehdy, pokud se třeba chcete dívat na televizi, ale přímo v místnosti pod vámi štěká pes. Spaní se zapnutým psím repelentem se nedoporučuje, protože by mohl budit i vás. Můžete jej však dát třeba za dveře místnosti, ve které nocujete, tudíž pro psa bude pobyt v této části bytu nesnesitelný, a přejde do jeho jiné části.
- Kročejová izolace. Možná znáte ten protivný zvuk kroků, když nad vámi dupou sousedovy děti, nebo se prochází sousedka ve vysokých podpatcích. Ideálním řešením je pořídit si kročejovou izolaci, která se vyrábí z polyuretanu. Ta se nainstaluje do podlahy sousedů. Častým problémem však bývá, že se sousedy není rozumná domluva a na takové řešení nepřistoupí. V tom případě může být řešením zvuková izolace stropu, která sestává z lisovaných desek polyuretanové pěny.
Tip! Plánujete váš byt vybavit zvukovou izolací, nebo provést jeho kompletní zmodernění a rekonstrukci? Nepřeplaťte zbytečně na financování takového počinu. Výběrem vhodného úvěru ušetříte nemalé peníze.