Jak našetřit peníze, aneb 7 neotřelých tipů na tvorbu úspor

| 25. 4. 2019
jak našetřit peníze

Sníte o dovolené v Karibiku, nebo o koupi nového auta? V tom případě máte obrovskou výhodu – když máte stanovený nějaký konkrétní cíl, vaše motivace ke spoření bude o to vyšší. Jak našetřit peníze, aby ten nablýskaný auťák nebo jiný objekt vaší touhy byl brzy váš?

Je úplně jedno, zda vyděláváte 20, nebo 70 tisíc. Na výslednou výši vašich úspor mají větší vliv vaše finanční návyky, než výše vašeho příjmu.

I boháči dokážou svůj vysoký příjem rozfofrovat během pár dní a mít ve výsledku nižší úspory, než poctivě šetřící člověk s průměrným platem.

Jak našetřit peníze, aniž byste se nemuseli příliš uskromňovat a vzdávat se vašeho životního komfortu?

1. Plaťte méně za věci, na kterých to nejde poznat

Když se rozhodnete ušetřit na oblečení nebo elektronice, bude to poznat na vizuální i kvalitativní stránce těchto produktů. Když zaplatíte méně za vaše povinné ručení, hypotéku nebo cestovní pojištění, nemusíte to na kvalitě dané služby vůbec pocítit.

Částky, které lze ušetřit, rozhodně nejsou zanedbatelné – věděli jste, že na našem online porovnání můžete ročně ušetřit přes 20 000 Kč?

Porovnat ceny a ušetřit

2. Povolejte na pomoc mobilní aplikace

Vaše výdaje můžou zkrotit užitečné aplikace, díky kterým nemusíte zbytečně utratit ani korunu navíc. Mnozí lidé si oblíbili aplikaci Spendee, která je napojená na váš bankovní účet.

Přehledně v ní vidíte, kolik peněz utrácíte za různé položky, díky čemuž snadno odhalíte, kde je ve vašem rozpočtu zakopaný pes. Na podobném principu funguje i aplikace Wallet.

3. Nevlastněte. Sdílejte

Zatímco v minulém století byl boháčem ten, kdo měl nejvíc věcí, v dnešní době lidé preferují mít více peněz na účtu, než byt plný elektronických vymožeností a dalších artiklů.

Před každou koupí se zamyslete, kolikrát v roce daný produkt využijete. Spoustu produktů si lidé koupí, přičemž je využijí jen několikrát za život. Patří k nim například vrtačka, křovinořez, gril, párty stan a podobné sezónní věci, jejichž pořizovací cena je vysoká, ale jejich využití nepříliš časté.

Nemalé peníze můžete ušetřit i členstvím v knihovně, díky kterému si pokaždé nemusíte kupovat drahé knihy.

4. Nejděte s davem

Zákon nabídky a poptávky je jednoduchý – nejvyšší ceny bývají tehdy, když je po produktech poptávka. Způsobem, jak vždy ušetřit 20 – 40 % ceny, je nakupovat mimo hlavní nákupní sezónu.

Toto pravidlo můžete uplatit skoro na všechna odvětví – od nákupu zimních bot na jaře, nebo výběru zahraničního zájezdu mimo hlavní turistickou sezonu. Ilustrujme si to na příkladu zájezdu do Chorvatska.

Na stránkách jedné nejmenované cestovní kanceláře jsme našli, že osmidenní pobyt v červenci a první polovině srpna se nabízí za 12 600 Kč.

Pokud byste se však do Chorvatska vydali mimo turistickou špičku, tzn. v červnu nebo v druhé polovině srpna, za ten samý zájezd zaplatíte jen 9800 Kč.

5. Hledejte alternativy

Doby, kdy se na trhu nabízelo jen omezené množství zboží a služeb, jsou naštěstí už dávno pryč. Firem je nyní na trhu jako hub po dešti a vzájemně si konkurují cenami i produktovými novinkami.

Lepší cena se vám obvykle poštěstí, když vynaložíte trochu námahy při hledání různých alternativ. Zdá se vám nějaké zboží nebo služba předražená? Zcela jistě je nějaká jiná firma nabízí levněji.

Pokud nejste spokojeni s cenami v Bille, zjistěte si, zda neušetříte nakupováním v Lidlu nebo Albertu (popřípadě v zahraničních řetězcích typu Iceland, dovážející levné zboží ze zemí západní Evropy).

Ilustrujme si to na příkladu: pizza ze supermarketu Billa vás obvykle vyjde na přibližně 70 Kč. V supermarketu Iceland podobný typ pizzy se stejnou gramáží pořídíte za 45 Kč.

6. Opravujte

Zasekly se vám balkonové dveře, nebo se ucpal dřez? Než zavoláte fundovanému (a drahému) opraváři, zkuste si projet Youtube, zda se na něm nevyskytuje návod, jak byste mohli daný problém vyřešit.

Pokud nenajdete výsledky na českou frázi, zkuste ji zadat v angličtině. Spoustu situací tak můžete vyřešit vlastníma rukama, aniž byste museli platit za drahého odborníka.

Jsou ovšem případy, které vyžadují zásah experta (například problém s elektřinou), ve kterých se nevyplatí riskovat svou bezpečnost a odborníka raději přivolat.

Množství peněz ušetříte, pokud se naučíte základy šití, nebo ve svém okolí najdete cenově dostupnou švadlenu nebo opraváře obuvi. V takovém případě nebudete nuceni vyhazovat například sako, u kterého se vám natrhl okraj rukávu, nebo se zbavovat šatů, které už vám nesedí.

Poškozené sako jednoduše opravíte doma, a šaty vám upraví švadlena, abyste je znovu mohli nosit.

7. Stanovte si plán

Máte-li v plánu našetřit určitou sumu peněz, nestačí si jen říct
„odteď budu šetřit.“ Efektivní spoření spočívá v pravidelném odkládání pevné částky peněz.

Vyřešit to můžete tak, že si na bankovním účtu nastavíte trvalý příkaz, díky kterému se bude pravidelně přelévat určitá částka na váš spořicí účet.

Při vaší spořicí strategii je rovněž užitečné zapisovat si vaše každodenní výdaje. Zkuset si po dobu jednoho měsíce zapisovat, za co každý den utrácíte peníze.

Poté si určete, za jakých pět věcí utrácíte nejvíc peněz. Poté se zamyslete, jak by se daly tyto náklady ponížit (například nakupováním v levnějším obchodě, omezením množství nakupovaného zboží, atd.)