Jak uložit SPZ do depozitu a ušetřit na povinném ručení

Garáž s autem BMW

Nastala ve vašem životě situace, kdy téměř nepoužíváte svůj automobil? Může se jednat o dlouhodobou nemoc, která vám znemožňuje řídit, několikaměsíční služební cesta, pobyt v zahraničí, případně vlastnictví speciálního sezónního vozidla.

V těchto situacích by vám jistě ulevilo neplatit povinné ručení za vozidlo, které bez užitku stojí na místě.

To můžete jednoduše udělat, pokud dočasně vyřadíte své auto z registru vozidel a uložíte jej do tzv. depozitu. Jaké jsou podmínky, kdy vyřazení využít a jak postupovat, se dozvíte v našem článku.

O co jde?

Jakožto vlastník motorového vozidla musíte každoročně platit povinné ručení, pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které je dle zákona povinné.

Pokud se však dostanete do situace, kdy kvůli zdravotní komplikaci, zahraniční cestě či jinému závažnému důvodu nemůžete své vozidlo využívat, je placení povinného ručení nejen nepříjemnou, ale dokonce nesmyslnou záležitostí.

Pokud jste vlastníkem veterána, kabrioletu či jiného sezónního vozu, můžete uzavřít tzv. sezónní povinné ručení, které bude krýt všechny škody jen po omezenou dobu.

Tuto možnost u nás ale nabízí zatím pouze hrstka pojišťoven, mezi nimi UNIQA, České podnikatelské pojišťovna nebo Allianz.

Vyberte si tu správnou pojišťovnu

Srovnejte si nejlepší nabídky povinného ručení online.

Řidičům, kteří kvůli jednomu z výše uvedených důvodů nemohou svůj automobil po nějaký čas používat, přináší zákon od 1. 6. 2017 jednoduché řešení.

Registrační značka vozidla, na níž je vázáno povinné ručení, může být krátkodobě uložena do tzv. depozitu, kde na svého majitele počká. Automobil je po tuto dobu vyřazen z registru vozidel a není možné vyjet s ním na silnici.

Kdy žádat o vyřazení z registru?

Uložení značek do depozitu se vám vyplatí například v těchto případech:

  • Vlastníte sezónní automobil, jako například kabriolet nebo veterána,
  • Jedete na několikaměsíční pracovní či studijní pobyt do zahraničí,
  • Plánujete dlouhou dovolenou,
  • Jste dlouhodobě nemocní a váš zdravotní stav vám neumožňuje sednout za volant,
  • Vaše auto musí projít opravou, která zabere hodně času.

Vyřazení vozidla z registru lze kromě výše uvedených důvodů sjednat i z jiných pohnutek. Může jít o skvělý způsob, jak okamžitě změnit nevýhodné povinné ručení.

Ve chvíli uložení registračních značek do depozitu lze totiž vypovědět současné povinné ručení a pojišťovna vám navíc vrátí přeplatek za období, po které vaše auto bude odstavené. Poté se můžete uzavřít výhodnější povinné ručení, které vám bude lépe vyhovovat.

Nezapomeňte, že novou smlouvu musíte uzavřít ještě předtím, než si své značky z depozitu vyzvednete, protože jde o jednu z podmínek, které k tomuto úkonu potřebujete.

K automatickému vyřazení vozidla z registru dojde také v případě zániku povinného ručení, které nebylo obnoveno ve lhůtě 14 dnů.

V takovém případě musí majitel do 10 dnů od vyřazení dodat úřadu všechny potřebné dokumenty, sdělit, kde se automobil nachází a k čemu je využíváno.

Uložení vozu do depozitu se může hodit také v případě odcizení vozu. V takovém případě předložíte na úřadě kromě výše uvedených dokladů, pokud nebyly odcizeny spolu s vozem, i policejní protokol o krádeži.

Jak uložit značku do depozitu?

Všechny úkony spojené s vyřazením auta z registru vozidel lze velmi rychle vyřídit na kterémkoliv úřadě s rozšířenou působností bez ohledu na trvalé bydliště.

Nejvýhodnější povinné ručení z pohodlí domova?

V naší kalkulačce povinného ručení si vyřídíte výhodně pojištění do několika minut

V současné situaci lze také využít elektronické podání žádosti, a to buď pomocí datové schránky, nebo se zaručeným elektronickým podpisem. K vyřízení žádosti budete potřebovat tyto dokumenty:

  • Občanský průkaz,
  • Velký technický průkaz vozidla,
  • Malý technický průkaz,
  • Obě registrační značky (SPZ),
  • Vyplněný formulář žádosti o dočasné vyřazení vozidla z registru a
  • Prohlášení, že je vozidlo odstaveno na bezpečném místě.

Pokud jde o firemní auto, musíte navíc doložit výpis z obchodního nebo živnostenského rejstříku.

Za vyřízení žádosti zaplatíte správní poplatek 200 Kč a na úřadě si nechají všechny dokumenty kromě velkého technického průkazu, do nějž vám zanesou datum vyřazení.

Zároveň vám vystaví potvrzení, na jehož základě si můžete nechat zrušit povinné ručení.

Značku je možné uložit do depozitu maximálně na 18 měsíců, přičemž při první žádosti je udělena lhůta 12 měsíců, kterou je možné po uplynutí prodloužit o dalších 6 měsíců.

Po uplynutí 12 měsíců musíte znovu na úřad zažádat o prodloužení, na konci 18. měsíce musíte automobil opět zprovoznit nebo jej vyřadit trvale a ekologicky zlikvidovat.

Jak s autem nakládat po dobu vyřazení?

Uložení vozu do depozitu upravuje § 12 zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Tento úkon má svá pravidla a omezení, která musíte dodržet.

Během vyřazení vozu z registru vozidel s ním za žádných okolností nesmíte vyjet na silnici, a to ani za účelem obnovení technické kontroly, která je třeba k opětovnému vrácení do provozu.

Po dobu trvání depozitu musí být vozidlo odstaveno na bezpečném místě mimo komunikaci, nesmí ohrožovat životní prostředí a nesmí postrádat podstatné části.

Pokud vyřazení z provozu trvá déle než 12 po sobě jdoucích měsíců, vlastník auta musí pod hrozbou pokuty doložit účel jeho využití a místo, kde se nachází.

Během uložení v depozitu smíte provádět některé formální úkony, jako například převod registrace vozidla na jiného vlastníka, změnu trvalého bydliště nebo sídlo firmy stávajícího vlastníka.

Při převodu auta na nového vlastníka je třeba doložit libovolný doklad totožnosti, velký technický průkaz a protokol o evidenční prohlídce.

Znovu na silnici

Až nastane moment, kdy své auto budete chtít opět “zprovoznit”, musíte navštívit stejný úřad, který vyřídil uložení do depozitu, a zažádat o ukončení vyřazení vozidla z registru.

Při vyzvednutí značek z depozitu úřadu se musíte prokázat dokladem o novém povinném ručení, protokolem o technické prohlídce vozidla a potvrzením o vyřazení.

A co se stane, pokud vám technická kontrola propadne v průběhu doby uložení SPZ do depozitu? V takové situaci musíte zajistit odtah automobilu na nejbližší stanici STK, kde kontrolu provedou.

S vozem však nesmíte v žádném případě na kontrolu odjet. Již před uložením vozu do depozitu proto zkontrolujte platnost technické kontroly.