Slyšeli jste o hrůzném příběhu sousedky odvedle, která si celý život platila úrazové nebo životní pojištění, zlomila si nohu a pojišťovna jí nevyplatila ani korunu? Zaměřili jsme se na problematiku odmítnutí nebo krácení pojistného plnění a zjistili, co za tím stojí.
Představa, že pojišťovny jsou vychytralé firmy, které při každé pojistné události mají snahu vyhnout se pojistnému plnění, je poněkud mylná. Primárním cílem pojistných firem je poskytnout peníze těm klientům, kteří si poctivě platí pojistné.
Proč tedy někteří lidé mají s pojišťovnami negativní zkušenost? Pojišťovny se sice snaží poskytnout finanční zajištění klientům, kteří se dostanou do svízelné životní situace.
Na druhou stranu však tyto firmy nejsou charita a nemůžou financovat naprosto všechny typy pojistných událostí. U některých případů je vyšší pravděpodobnost pojistných podvodů a situací, kdy si klient pojištění sjedná s vědomím, že se mu pojistná událost v brzké době přihodí.
Kdy může dojít k odmítnutí nebo krácení pojistného plnění?
Zde jsou příklady situací, u kterých můžou pojišťovny odmítnout pojistné plnění:
1.) Úraz, který se stal pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.
Pokud člověk jde lyžovat po třech pivech, jeho schopnost orientace a jasného úsudku se výrazně snižuje.
V takovém stavu existuje mnohem vyšší pravděpodobnost úrazu, tudíž pojišťovny dávají od takových riskantních situací ruce pryč.
2.) Úraz v důsledku chronického onemocnění.
Pojišťovny bývají opatrné i u zdravotních problémů, o kterých klient věděl předem. Pokud si totiž klient pojistí riziko, o kterém ví, že se mu v budocunu stane, jde to proti logice pojištění.
Problém může nastat například u zlomenin, způsobených nemocemi kostí a v důsledku vrozených vad.
3.) Únavové zlomeniny.
K úrazu může člověk přijít nejen nenadálým pádem, ale i tím, když své tělo neúměrně přetíží při sportu nebo jiné fyzické aktivitě.
K častým výlukám patří například poranění achillovy šlachy, nebo únavové zlomeniny, způsobené sportem.
Ve výlukách se může objevit i výhřez zádových plotének, který se většinou objeví při opakované zátěži zad.

4.) Nenahlášení změny rizikové skupiny.
U životního pojištění se klienti dělí do několika rizikových skupin, podle čehož pojišťovny upravují cenu pojistného. Je zřejmé, že kancelářský pracovník má nižší šanci úrazu než třeba hasič.
Problémem je situace, kdy člověk změní své zaměstnání, začne vykonávat rizikovější pracovní činnost a danou situaci pojišťovně nenahlásí. A takovou situací nemusí být jen výrazná změna (například když se úředník rozhodne stát se sportovním pilotem).
Problém může nastat i tehdy, pokud se kancelářský pracovník rozhodne stát se obchodním zástupcem. Za nenahlášení změny rizikové skupiny klientovi hrozí krácení pojistného plnění v poměru, o kolik procent platí nižší pojistné, než by platil tehdy, kdyby změnu skupiny včas nahlásil.
Příklady povolání v různých rizikových skupinách:
- I. riziková skupina: převažuje duševní činnost a manuální činnost se vyskytuje jen okrajově, nebo je nerizikového charakteru (například úředníci, kancelářští pracovníci, architekti, kadeřnice, krejčí, atd.)
- II. riziková skupina: manuální pracovníci (například dělníci, řemeslníci, řidiči, veterináři, atd.)
- III. riziková skupina: zaměstnání s vysokým rizikem úrazu (například hasiči, lesní dělníci, posádka lodi, horníci, krotitelé zvěře, atd.)

5.) Organizované sportovní soutěže
Ve výlukách bývají rovněž úrazy, které si klient přivodí účastí v organizované sportovní soutěži. Pokud pravidelně sportujete v rámci nějakého klubu nebo sportovního oddílu, musíte tuto skutečnost nahlásit při sjednávání úrazového nebo životního pojištění.
Pokud tak neučiníte, může v případě pojistné události dojít ke krácení pojistného plnění.
Tip! Klientů, kterým pojišťovna nevyplatí pojistné plnění, je velmi nízké procento a tyto případy se vztahují k výše zmíněným situacím. Pojištění je k nezaplacení tehdy, pokud vám úraz způsobí trvalé následky a vy nebudete schopni nadále vykonávat vaše zaměstnání. Nebo když se zraníte a jste na neschopence. Nebo když se vlivem úrazu stanete invalidou a nízký invalidní důchod od státu vám sotva postačí na pokrytí vašeho nájmu nebo hypotéky.
Porovnejte si u nás ceny úrazového pojištění a najděte pojistku už od 160 Kč!