Na co se zaměřit při výběru ojetého auta?

| 12. 6. 2019

Vybíráte ojetý vůz sobě, nebo pomáháte s výběrem svým blízkým? V tom případě zrovna nejspíš projíždíte stránky autobazarůa nabídky soukromých prodejců.

Vozů na prodej je spousta a většina z nich vypadá k světu. Problémy s automobilem ale možná nejsou na první pohled zřejmé. Na co si tedy při výběru ojetiny dát pozor?

Něco vám není jasné? Zeptejte se

Ještě než se dostaneme k tomu, čeho si u auta všímat, tak začneme přístupem. Jakožto kupující se nesmíte bát pokládat i ty nejhloupější otázky.

Za vůz přeci jen zaplatíte své peníze a než bude podepsána kupní smlouva, tak si zjistěte co nejvíce informací. Svými otázkami navíc můžete otestovat i onoho prodejce a udělat si obrázek o tom, jak se chová, když přijde řeč na poruchy, nehody a podobně.

V případě nehody můžete chtít vidět fotografie, či si přístrojem přeměřit lak. Pomůže vám i kamarád automechanik. Předat vám může užitečné znalosti a vlastní pohled na stav vozu.

Rozlišujte najeté kilometry a opravdové najeté kilometry

Ojetý vůz v nevybírejte jen podle cenovky a najetých kilometrů. Ani v dnešní době není fenomén stáčení kilometrůkompletně potlačen. Nízké kilometry totiž zákazníky táhnou a prodejce díky tomu může o pořádný kus nadsadit cenu.

Navíc auto s 300 tisíci kilometry nakonec může být v lepším stavu, než to se 100 tisíci. Rozhodující je totiž servis a celková péče o vůz. Kilometry můžete zpětně zkontrolovat i v servisní knize. Nikdo přece nebude vypisovat osm let stejnou tužkou.

Nebojte se obětovat čisté triko

Na auto se v žádném případě nedívejte pouze z dálkya nebojte se podívat na podvozek. Všímat si můžete všech nepravidelností, promáčknutí a hlubokých šrámů.

U karoserie to platí dvojnásob. Pečlivě projděte mezery mezi jednotlivými díly karoserie, pravidelnost svárů, lak na střeše porovnejte s tím na kufru a na kapotě. Pokud se vám někdo snaží prodat nabourané auto, tak se zaručeně pokusil všechny problémy zamaskovat.

Své znalosti také spojte s údajně najetými kilometry. Pedály ošoupané na kov s pár tisíci najetými kilometry v pořádku nejsou.

Hodně zjistíte i při testovací jízdě

Testovací jízda může být prodávajícímu proti srsti, ale trvejte na ní. Na vlastní kůži zjistíte, jak se auto chová při zatáčení, řazení, brzděnía dalších úkonech.

Pokud jste dobrý řidič či řidička, tak různé podivnosti podle citu poznáte. Pokud automobil táhne do strany, tak to může být jen špatná geometrie, nebo také poškozený podvozek po dopravní nehodě.

O všem diskutujte s prodávajícím a každý takový problém si nechejte objasnit.

I ojetý vůz můžete reklamovat

Úspěšně provedený přepis auta za koupí ojetiny tlustou čáru nedělá. Po krátkém čase se mohou objevit závady, jež vaším používáním nevznikly a vy kvůli nim můžete kontaktovat prodejce.

I na bazarové zboží máte ze zákona záruka a nebojte se ji využít.