Co dělat, když vám ukradnou registrační značku?

Stará SPZ na plotě

Ačkoli se taková situace jeví jako absurdní, ke krádežím poznávacích značek bohužel opravdu dochází, a to poměrně často.

Podle policie ČR bývá odcizeno až 8 značek denně, především pak z vozů, kde jsou značky pouze zacvaknuté do plastových rámečků.

Pokud se s touto situací setkáte, bohužel vás čeká nepříjemné administrativní kolečko. Co a jak dělat, když přijdete o poznávací značku, čtěte níže.

Krádež nahlaste na policii

Pokud vás opravdu potká taková smůla a místo po registračních značkách na vašem voze zeje prázdnotou, musíte situaci začít urychleně řešit, protože by snadno mohlo dojít ke zneužití vaší značky.

Bez registrační značky se navíc připravte vyrazit na MHD.

Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích (361/2000 Sb.) a § 125c je totiž jízda vozidlem bez registračních značek hodnocena jako vážný přestupek, za který by vám hrozila pokuta až 10 000 Kč nebo dokonce zákaz řízení po dobu 6 až 12 měsíců.

Krádež samotná vám navíc pravděpodobně přidělá několik vrásek. Nejprve ji musíte nahlásit na příslušné místní policejní služebně, kde ji zanesou do registru.

V případě obyčejné SPZ půjde o jen o přestupek, v případě osobní značky ve stylu NOVAK1 už ale půjde o trestný čin, protože hodnota značky přesahuje 5 000 Kč.

Nové značky a zelená karta

Od policie obdržíte potvrzení o nahlášení krádeže, které je nutné k vydání nových registračních značek na magistrátu nebo obecním úřadě s rozšířenou působností.

Vydání nových značek vás bude stát 450 Kč, 200 Kč za každou značku a 50 Kč správní poplatek, v případě motocyklu pak pouze 250 Kč. S sebou potřebujete mít tyto doklady:

  • Osobní doklady
  • Osvědčení o registraci vozidla
  • Technický průkaz
  • Oznámení o krádeži od Policie ČR.

Kromě nahlášení krádeže a vyřízení nových značek je také nutné kontaktovat vaši pojišťovnu, kde máte vedené povinné ručení, a informovat ji o změně registračních značek.

Pojišťovna vám po prokázání změny vydá nový doklad o povinném ručení, který budete vozit stále s sebou.

Proč se značky kradou a jak se bránit

Asi vás nijak nepotěší, že důvody krádeží poznávacích značek bývají dost prozaické. Většina zlodějů využije vaši registrační značku na “překrytí” své vlastní, když se pokouší ujet z čerpací stanice bez zaplacení, případně má krádež na svědomí skupinka podnapilých vtipálků.

Jakmile je zlodějům značka k ničemu, jednoduše ji odhodí. Vám tím ale zavaří na pěkně dlouhé vyřizování.

Většina registračních značek je na vozech uchycena pouze v plastovém rámečku, ze kterého je lze snadno vyndat.

Krádeži značky z na ulici zaparkovaného vozidla bohužel není možné zcela zabránit.

Chcete-li však zlodějům demontáž značky ztížit, pořiďte si na auto speciální držák, který umožňuje upevnit značku pomocí šroubů, které je vhodné umístit do rohů i do středů stran.

Při takovém zabezpečování značek však nezapomeňte na to, že šrouby nesmí zakrývat písmena, číslice ani nálepky potvrzující platnost technické prohlídky a měření emisí.

Co když značku ztratím?

Výše uvedené postupy platí i v případě, že značku ztratíte. V takovém případě samozřejmě nemusíte nic hlásit policii, ale můžete rovnou vyrazit na Magistrát nebo obecní úřad.

V případě, že vám na autě chybí pouze jedna značka, druhou vezměte s sebou, na úřadě ji odevzdáte a pracovník přepážky ji v registru zablokuje.

I v tomto případě platí, že bez registračních značek nesmíte vyjet do silničního provozu, a to i tehdy, když značku ztratíte během jízdy.

Jakmile tuto situaci zjistíte, vozidlo musíte okamžitě odstavit z provozu a v jízdě dále nepokračovat.

Pokud vás zastaví policejní hlídka, která vás upozorní na absenci jedné nebo obou značek, k jejíž ztrátě došlo prokazatelně až za jízdy, o přestupek se nejedná.

V takovém případě je však řidič povinen prokázat fotodokumentací či svědeckou výpovědí spolujezdce, že před jízdou značka na automobilu ještě byla.