V loňském roce hypotéky zlevňovaly, ovšem od ledna začalo opět zdražování. Nově však Česká národní banka přistoupila k opatřením, které mají za cíl zmírnit dopad koronavirové pandemie. Sazby hypoték nyní mají šanci zlevnit a dokonce se dotknout svého historického minima.
Česká národní banka na mimořádném jednání snížila sazby hypoték. Došlo ke snížení dvoutýdenní repo sazby o 50 bazických bodů na 1, 75 %. Změna sazeb vešla v platnost 17. 3. 2020.
Co to znamená pro zájemce o hypoteční úvěry? V blízké době zřejmě zlevní i banky, díky čemuž lidé zaplatí méně na hypotékách.
Jak to bude s úrokovou sazbou
Úrokové sazby hypoték by se mohly dotknout svého minima. Historické minimum nastalo v roce 2016, kdy se průměrná úroková sazba hypoték dostala na úroveň 1,77 %.
Dá se očekávat, že ještě v tomto roce sazby hypoték toto historické minimum překonají.
Sazby hypoték půjdou dolů nejen kvůli zlevnění ze strany centrální banky, ale i vlivem klesajícího zájmu lidí o hypoteční úvěry.
V dnešní nejisté době mají lidé obavy o svou finanční stabilitu, a proto se bojí zadlužit hypotečním úvěrem.
Důvody k obavám jsou hned dva. Prvním z nich je snížený či dokonce nulový příjem pro živnostníky, kteří museli své podniky zavřít, nebo omezit.
Druhým z nich jsou obavy zaměstnanců z možné ekonomické krize a hromadného propouštění.
Nedostatek klientů budou muset banky řešit zlevněním svých úvěrů.
Vyplatí se vzít si v dnešní době hypoteční úvěr?
V současné době, kdy je svět ochromen pandemií, doporučujeme počkat, až se situace trochu uklidní.
Aktuálně ani nemůžete chodit na prohlídky bytů. Většina realitních kanceláří umožňuje virtuální prohlídku nemovitosti přes internet, ale je zřejmé, že byste nekoupili byt, který jste předtím neviděli osobně.
Situace na realitním trhu pak zřejmě bude hrát ve váš prospěch. Očekává se nejen zlevnění hypotečních sazeb, ale i pokles cen nemovitostí.
Jak se připravit na hypoteční úvěr v roce 2020
Doporučujeme se na tuto situaci předem připravit. Až se situace ustálí a vy si budete jisti svým příjmem (respektive zjistíte, zda firma, pro kterou pracujete, situaci z ekonomického hlediska ustála), uvažujte o hypotéce a vlastním bydlení. Před tím, než koupíte nemovitost, zajistěte si tyto dvě věci.
- Dostatek úspor. Úspory potřebujete nejen na samotnou žádost o hypotéku (banky vyžadují mít našetřeno určité procento z ceny nemovitosti), ale i jako rezervu pro samotné splácení. Pokud třeba uvažujete o koupi bytu za 2 miliony Kč, a máte nyní našetřeno potřebných 10 % z ceny nemovitosti (tzn. 200 000 Kč), šetřete ještě dál na finanční rezervu. Doporučujeme mít na spořicím účtu rezervu aspoň ve výši 6 měsíčních platů. V případě, že dojde k výpadku vašeho příjmu, budete mít jak ufinancovat hypoteční splátky.
- Dostatek informací. Mějte přehled o tom, jaká je situace na hypotečním trhu. Vyplatí se porovnat cenové nabídky u různých bank. Na našem portále získáte přehled o úrokových sazbách, RPSN a celkové kalkulaci částky, kterou ve výsledku za hypotéku zaplatíte. Rovněž dostanete k ruce profesionálního specialistu, který vám poradí, jak zvýšit vaše šance na získání hypotečního úvěru.