Pokud se letos chystáte na zahraniční dovolenou do zemí mimo Evropskou unii, nebude vám k vycestování stačit pouze občanský průkaz, ale budete potřebovat cestovní doklad.
Kde cestovní doklad vyřídíte, co vše potřebujete k jeho vydání, jak dlouho vyhotovení trvá a zda jej potřebuje i vaše dítě se dozvíte v našem článku.
Proč a kam potřebujete cestovní pas
Od roku 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie, je možné cestovat po členských státech tzv. “na občanku”.
Mezi státy, k jejichž návštěvě vám bude stačit pouze občanský průkaz, patří kromě našich sousedů například Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Norsko, Řecko, Španělsko, ze zemí mimo Schengenský prostor pak Bulharsko, Chorvatsko, Kypr a z dalších zemí třeba Albánie, Černá Hora, Makedonie nebo Srbsko.
Plánujete-li však vycestovat do některého státu mimo EU nebo mimo území Schengenského prostoru, budete potřebovat cestovní doklad.
Tím může být buď cestovní, diplomatický či služební pas nebo tzv. cestovní průkaz, který se vystavuje jen v odůvodněných případech a má omezenou platnost.
Nejznámějších cestovním dokladem je pak u nás výše zmíněný cestovní pas.
Kde a jak pas vyřídit
O nový cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji můžete zažádat na jakémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností, v Praze pak na úřadě konkrétní městské části nebo i na Ministerstvu vnitra.
O nový cestovní pas může požádat osoba starší 18 let, která má trvalé bydliště na území České republiky.
K podání žádosti pak budete potřebovat občanský průkaz, který prokazuje údaje zapisované do nového pasu, a váš starý cestovní pas, pokud jej máte.
Cestovní pas může být vydán i osobě starší 15 let, která kromě výše uvedených dokladů doloží též písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem.
K podání žádosti s sebou přitom nemusíte nosit žádný předvyplněný formulář ani průkazovou fotografii.
Všechny tyto náležitosti jsou řešeny až na příslušném úřadě.
Vlastní pas potřebují i děti
Vlastní cestovní pas musí mít každý občan České republiky cestující do země, kde je tento doklad vyžadován.
Tato povinnost se od června 2012 týká i nezletilých děti, které byly před tímto datem pouze zapisovány do cestovních pasů rodičů.
Žádost o cestovní pas pro dítě za něj samozřejmě podává jeho zákonný zástupce. Při podání žádosti přitom musí být dítě přítomné.
S sebou musíte donést buď občanský průkaz (v případě dětí nad 15 let) nebo rodný list dítěte (v případě dětí mladších 15 let) i starý cestovní doklad, pokud byl vydán.
Cestuje-li vaše dítě s někým jiným, než s vámi, například s prarodiči, doporučuje se přibalit navíc písemný souhlas rodičů s touto cestou.
Tento souhlas může v některých zemích světa být dokonce povinný. Jejich seznam najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Co je to biometrický pas?
Biometrický, též digitální pas, e-pas nebo ePas je cestovní pas, v němž je zabudovaný mikročip obsahující biometrické údaje, tedy jedinečně rozpoznatelné znaky konkrétní osoby.
Těmi jsou kromě vašich osobních údajů i vaše fotografie, otisky prstů a někdy též snímek vaší duhovky.
Biometrický pas je na přední straně označen logem, které potvrzuje přítomnost mikročipu.
Díky náročnosti zfalšování tíhne k vydávání tohoto typu pasu stále více vyspělých zemí. V roce 2008 jej vydávalo 60 zemí, v roce 2017 jich byl dvojnásobek.
České úřady vydávají biometrické pasy od 1. září 2006, přičemž do března 2009 obsahovaly pouze fotografii držitele pasu a od 1. dubna 2009 přidaly též otisky prstů.
Jak dlouho trvá a kolik stojí vyhotovení?
Vystavení cestovního pasu ve standardní zhotovovací době, která činí až 30 dnů, vás vyjde na 600 Kč za dospělého a 100 Kč za dítě.
Chystáte-li se na spontánní dovolenou, ale nemáte hotové cestovní pasy, můžete si je nechat vyhotovit též na počkání nebo expresně.
Počítejte ale s tím, že v takovém případě si připlatíte. V případě cestovního pasu s expresním vyhotovením, který pro vás bude připraven jž do 5 pracovních dnů, zaplatíte v případě dospělého 3 000 Kč na osobu a 1 000 Kč na dítě.
Pokud jde o pas na počkání, tam vás jeden dětský pas vyjde na 2 000 Kč a dospělý dokonce na 6 000 Kč.
Pokud se o takové situace dostanete, dovolená pro čtyřčlennou rodinu už se může opravdu dost prodražit.
Platnost cestovního pasu
Občanům starším 15 let jsou cestovní pasy vydávány na 10 let, dětské pasy pak mají platnost pouze 5 let.
Důvodem je především změna podoby této osoby, který je u dětí markantnější, než u dospívajících a dospělých osob.
Platnost cestovního pasu přitom nelze nijak prodloužit, jakmile jeho platnost skončí, je třeba znovu projít procesem žádosti a nechat si vystavit nový.
Při některých zahraničních cestách si dejte pozor na platnost svého pasu, kterou si pro jistotu zkontrolujte ještě před zahájením cesty.
Pokud například cestujete do Egypta, Thajska nebo Mexika, platnost vašeho cestovního dokladu nesmí být menší než 6 měsíců.
Nutnou délku platnosti pasu v jednotlivých zemích najdete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.